Regulamin Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie z dnia 1 maja 2008 roku

 

 

REGULAMIN

 

KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI
W WĘGORZEWIE


z dnia 1 maja 2008 r.

 

 


Na postawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, Nr 57, poz. 390, Nr 120, poz. 818, Nr 140, poz. 981, Nr 165, poz. 1170 oraz z 2008 r. Nr 86, poz.521) ustala się, co następuje:

 

 

 

ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE


§ 1.

 

 

Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie, zwana dalej “Komendą”, jest jednostką organizacyjną Policji, przy pomocy której Komendant Powiatowy Policji w Węgorzewie zwany dalej „Komendantem” realizuje zadania określone w ustawach i aktach wykonawczych wydanych na ich podstawie.

 

 

§ 2.

 

 

1. Zadania Komendy określają odrębne przepisy Komendanta Głównego Policji w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji.

 

2. Szczegółowy sposób realizacji obowiązków i uprawnień przełożonych oraz podwładnych przy wykonywaniu zadań Komendy określają odrębne przepisy Komendanta Głównego Policji i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie o funkcjonowaniu organizacji hierarchicznej w Policji.

 

 

§ 3.

 


W Komendzie używa się następujących pieczęci i stempli:

1) pieczęci okrągłej o średnicach 36mm zawierającej pośrodku wizerunek orła, ustalony dla godła, a w otoku napis: Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie woj. warmińsko – mazurskie;

2)  stempli nagłówkowych o treści:

 

Godło
Komenda Powiatowa Policji
w Węgorzewie
woj. warmińsko - mazurskie

 

3)  innych pieczęci i stempli według zasad określonych w odrębnych przepisach.

 

 

§ 4.

 

 

1. Komendant wykonuje na obszarze powiatu węgorzewskiego zadania Policji w sprawach ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, określone w ustawach i przepisach wykonawczych wydanych na podstawie ustaw.

 

2. Komendant Powiatowy Policji w Węgorzewie podlega Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie w zakresie wynikającym z ustawowych funkcji przełożonego wszystkich policjantów województwa warmińsko - mazurskiego oraz organu administracji rządowej, właściwego w sprawach ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 

ROZDZIAŁ II
STRUKTURA ORGANIZACYJNA


§ 5.

 


Ustala się następującą strukturę organizacyjną Komendy:  

 

1.    Kierownictwo:

       - Komendant Powiatowy Policji,

       - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji.

 

2.   Wydział Kryminalny składający się z :

       1) Referatu Dochodzeniowo – Śledczego:

           a) Zespołu Techniki Kryminalistycznej,

       2) Zespołu Operacyjno – Rozpoznawczego, Poszukiwań i Identyfikacji Osób:

            a) Podzespołu do walki z Przestępczością Narkotykową,

       3) Zespołu do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją.

       

3.   Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego składający się z :

       1) Referatu Patrolowo-Interwencyjnego i Ruchu Drogowego:

            a) Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego,

            b) Zespołu Ruchu Drogowego,

       2) Rewiru Dzielnicowych,    

       3) Zespołu Dyżurnych,

       4) Jednoosobowego Stanowiska do spraw Nieletnich i Patologii,

       5) Zespołu do spraw Wykroczeń.

 

4.    Zespół do spraw Dyscyplinarnych, Kadr i Szkolenia.

 

5.    Jednoosobowe Stanowisko do spraw Ochrony Informacji Niejawnych.

 

6.    Jednoosobowe Stanowisko do Spraw Prezydialnych.

 

7.    Zespół do spraw Administracyjno – Gospodarczych.

 

8.    Zespół do spraw Informatyki.

 

9.    Jednoosobowe Stanowisko do spraw Prasowo – Informacyjnych.

 

 

ROZDZIAŁ III
TRYB KIEROWANIA W KOMENDZIE


§ 6.

 

 

1. Komendą kieruje Komendant przy pomocy I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Węgorzewie zwanego dalej „I Zastępcą Komendanta”, kierowników komórek organizacyjnych Komendy oraz bezpośrednio podległych mu policjantów i pracowników.

 

2. W razie nieobecności Komendanta Komendą kieruje I Zastępca Komendanta, realizując zakres zadań i uprawnień przyznanych Komendantowi.

 

3. W razie czasowej niemożności kierowania Komendą przez Komendanta i jego I Zastępcy, funkcję tą w niezbędnym zakresie wykonuje wyznaczony policjant.

 

4. Komendant określa zakres czynności, uprawnień i kompetencji I Zastępcy Komendanta oraz bezpośrednio podległych mu policjantów zespołów i stanowisk samodzielnych.

 

5. Komendant może upoważnić poszczególnych policjantów lub pracowników do wydawania w jego imieniu decyzji w określonych sprawach.

 

6. Komendant może powołać zespoły lub komisje o charakterze stałym lub doraźnym, jak też osoby do realizacji funkcji konsultacyjnych, doradczych i opiniodawczych.

 

7. Komendantowi podlegają bezpośrednio:


1) I Zastępca Komendanta,

2) Zespół do spraw Dyscyplinarnych, Kadr i Szkolenia,

3) Jednoosobowe Stanowisko do spraw Ochrony Informacji Niejawnych,
4) Zespół do spraw Administracyjno - Gospodarczych,
5) Jednoosobowe Stanowisko do spraw Prezydialnych,

6) Zespół do spraw Informatyki,

7) Naczelnik Wydziału Kryminalnego,

8) Jednoosobowe Stanowisko do spraw Prasowo – Informacyjnych.

 

 

§ 7.

 

 

1.  I Zastępca sprawuje nadzór nad pracą:

 

1) Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego,

2) Komórek organizacyjnych w Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego.

 

 

§ 8.

 

 

1. Komórką organizacyjną Komendy kieruje jej kierownik przy pomocy kierowników podległych komórek organizacyjnych oraz bezpośrednio podległych policjantów i pracowników.

 

2. Kierownik komórki organizacyjnej Komendy zwany dalej “kierownikiem”, realizuje zadania oraz reprezentuje Komendanta Powiatowego Policji w kontaktach z podmiotami poza policyjnymi, w zakresie przypisanej właściwości rzeczowej wynikającej z zadań Komendanta, o których mowa w § 4 ust. 1.

 

3. Kierownik określa szczegółowe zadania dla kierowników podległych komórek organizacyjnych, zakres szczegółowych zadań podległych komórek organizacyjnych oraz zakres czynności, uprawnień i odpowiedzialności dla poszczególnych stanowisk służbowych.

 

4. Kierownik jest obowiązany do niezwłocznej aktualizacji zakresu szczegółowych zadań i zakresów czynności, uprawnień i odpowiedzialności, o których mowa w ust. 3.

 

5. Kierownika zastępuje w czasie jego nieobecności wskazany kierownik komórki organizacyjnej albo policjant wskazany przez tego kierownika.

 

6. Zastępowanie kierownika każdej komórki organizacyjnej obejmuje wykonywanie zadań, o których mowa w regulaminie chyba, że kierownik określi inny zakres zastępowania.

 

7. Kierownik może występować do Komendanta lub jego I Zastępcy, z wnioskiem o  powołanie stałych lub doraźnych nieetatowych zespołów i wyznaczyć policjantów lub pracowników odpowiedzialnych za koordynację pracy tych zespołów.

 

8. Kierownik może zlecić podległym kierownikom komórek organizacyjnych lub policjantom albo pracownikom wykonywanie czynności innych niż ustalone w zakresie czynności, uprawnień i odpowiedzialności dla stanowisk służbowych.

 

9. Każdy kierownik obowiązany jest stwarzać warunki do sprawnej realizacji zadań służbowych, kształcenia i doskonalenia zawodowego oraz kształcenia właściwych postaw etycznych.

 

 

ROZDZIAŁ IV
ZADANIA KOMÓREK ORGANIZACYJNYCH KOMENDY

 

§ 9.

 


ZADANIA
WYDZIAŁU KRYMINALNEGO

 

 

Do zadań Wydziału Kryminalnego w zakresie czynności dochodzeniowo - śledczych należy:

 

1. Prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa kryminalne, gospodarcze, narkotykowe i o charakterze korupcyjnym oraz sprawne wykrywanie i ściganie ich sprawców na terenie powiatu węgorzewskiego we współdziałaniu z innymi komórkami organizacyjnymi Komendy, jednostkami Policji, organami wymiaru sprawiedliwości oraz innymi uprawnionymi organami rządowymi, samorządowymi lub organizacyjnymi i instytucjami pozarządowymi.

 

2. Prowadzenie czynności procesowych na miejscach przestępstw, w tym przeprowadzanie oględzin miejsc przestępstw oraz zabezpieczanie śladów i dowodów, w celu niezwłocznego wykrycia ich sprawców.

 

3. W oparciu o zabezpieczone ślady, typowanie sprawców przestępstw i narzędzi mających z nimi związek, zlecanie wykonania ekspertyz kryminalistycznych.

 

4. Prowadzenie bieżącej i prawidłowej rejestracji statystycznej postępowań przygotowawczych.

 

5. Prowadzenie nadzoru merytorycznego nad pracą procesową w zakresie przestrzegania przepisów regulujących tą pracę, ekonomiki procesowej, kosztów postępowań przygotowawczych, problematyki dowodów rzeczowych oraz uzyskanych rezultatów wykrywczych.

 

6. Realizowanie czynności w zakresie technicznej obsługi miejsc zdarzeń oraz przeprowadzanie badań kryminalistycznych śladów i dowodów we współdziałaniu w tym zakresie z innymi jednostkami Policji organami wymiaru sprawiedliwości oraz innymi uprawnionymi organami rządowymi, samorządowymi lub organizacjami i instytucjami pozarządowymi.

 

7. Podnoszenie kwalifikacji policjantów poprzez organizowanie doskonalenia zawodowego w miejscu pełnienia służby.

 

8. Wykonywanie zadań zleconych przez Komendanta Wojewódzkiego Policji i inne uprawnione organy, a także wynikających ze współpracy z innymi komórkami organizacyjnymi Komendy lub jednostkami organizacyjnymi Policji.

 

9. Prowadzenie szkoleń z zakresu strategii dochodzeniowo – śledczej, techniki kryminalistycznej oraz inicjowanie, popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy kryminalistycznej.

 

10. Realizacja zadań wynikających z planów operacyjnych przyjętej Strategii Rozwoju Policji.

 

11. Badanie, monitorowanie stanu i prognozowanie zagrożeń przestępczością kryminalną, gospodarczą i korupcyjną na terenie powiatu.

 

12. Wypracowanie kierunków, form i metod skutecznego rozpoznania, zapobiegania i ujawniania przestępstw kryminalnych, gospodarczych i korupcyjnych.

 

13. Prowadzenie magazynu dowodów rzeczowych.

Do zadań Wydziału Kryminalnego w zakresie czynności operacyjno - rozpoznawczych należy:

 

14. Wykonywanie i koordynowanie czynności operacyjno-rozpoznawczych w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości kryminalnej, gospodarczej, narkotykowej i o charakterze korupcyjnym oraz sprawnego wykrywania i ścigania ich sprawców na terenie powiatu węgorzewskiego, we współdziałaniu z innymi komórkami organizacyjnymi Komendy, jednostkami Policji, organami wymiaru sprawiedliwości oraz innymi uprawnionymi organami rządowymi, samorządowymi lub organizacyjnymi i instytucjami pozarządowymi.

 

15. Prowadzenie i koordynowanie działań operacyjnych ukierunkowanych na wsparcie procesu wykrywczego w sprawach wszystkich przestępstw zaistniałych na obszarze powiatu węgorzewskiego.

 

16. Realizowanie czynności w zakresie poszukiwań osób i rzeczy, a także identyfikacji osób i zwłok we współdziałaniu w tym zakresie z innymi jednostkami Policji, organami wymiaru sprawiedliwości oraz innymi uprawnionymi organami rządowymi, samorządowymi lub organizacjami i instytucjami pozarządowymi.

 

17. Prowadzenie przedsięwzięć agenturalnych oraz werbowanie osobowych źródeł informacji i współpraca z tymi źródłami.

 

18. Prowadzenie czynności operacyjnych na miejscach przestępstw, w tym udział w śledczych oględzinach miejsc przestępstw w celu niezwłocznego wykrycia ich sprawców.

 

19. Analizowanie potrzeb w zakresie stosowania techniki operacyjnej, przesyłek niejawnie nadzorowanych, zakupów kontrolowanych oraz operacji specjalnych i wnioskowanie do Komendy Wojewódzkiej Policji z zastosowanie środków techniki operacyjnej.

 

20. Aktualizacja zbiorów umożliwiających identyfikację osób i rzeczy.

 

21. Zapewnianie prawidłowego obiegu informacji o przestępstwach i ich sprawcach.

 

22. Współpraca z komórkami pionu dochodzeniowo - śledczego w zakresie wykorzystania wiedzy i możliwości kryminalistyki w tworzeniu wersji osobowych i śledczych.

 

23. Analizowanie stanu wyposażenia specjalistycznego służby kryminalnej i sygnalizowanie potrzeb w tym zakresie.

 

24. Analizowanie spraw merytorycznie zakończonych wobec niewykrycia sprawców przestępstwa, zadaniowanie osobowych źródeł informacji w celu uzyskania informacji niezbędnych do ich podjęcia.

 

 

§ 10.

 


ZADANIA
WYDZIAŁU PREWENCJI i RUCHU DROGOWEGO



Do zadań Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w zakresie pracy
prewencyjnej i patrolowo- interwencyjnej należy:

 

1. Planowanie i organizacja działań własnych związanych z realizacją zadań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasie katastrof naturalnych, awarii technicznych, w warunkach konstytucyjnie określonych stanów nadzwyczajnych w państwie, jak też podczas organizowanych imprez masowych oraz protestów społecznych we współdziałaniu w tym zakresie z innymi służbami, inspekcjami, strażami oraz władzami samorządowymi.

 

2. Organizowanie systemu alarmowego jednostki oraz prowadzenie odpowiedniej dokumentacji na wypadek zdarzeń określonych w pkt 1.

 

3. Organizowanie i prowadzenie ćwiczeń sztabowych w zakresie zdarzeń określonych w pkt 1.

 

4. Analizowanie, stały monitoring stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu węgorzewskiego, diagnozowanie przyczyn niekorzystnych zjawisk i proponowanie rozwiązań.

 

5. Prowadzenie przedsięwzięć planistyczno- obronnych i realizacja przygotowań obronnych we współdziałaniu z odpowiednimi komórkami organizacyjnymi Komendy oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

 

6. Organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie funkcjonowania i szkolenia Nieetatowego Pododdziału Policji oraz przygotowanie do reagowania i realizacji zadań w sytuacjach kryzysowych.

 

7. Gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji o bieżących wydarzeniach na terenie powiatu oraz zapewnienie właściwej reakcji na zgłoszone wydarzenia przez podległe komórki organizacyjne.

 

8. Realizowanie zadań wynikających z obowiązków służby dyżurnej określonych w przepisach państwowych i resortowych oraz Komendanta Wojewódzkiego i Powiatowego Policji.

 

9. Zapewnienie koordynacji rozwinięcia działań Policji w warunkach szczególnych zagrożeń do czasu powołania struktur dowódczo - sztabowych na szczeblu jednostki.

 

10. Kierowanie do działań w trybie alarmowym dostępnych sił i środków. Realizowanie procedur alarmowania stanów osobowych KPP.

 

11. Utrzymywanie stałego kontaktu z pozapolicyjnymi służbami dyżurnymi szczebla powiatowego.

 

12. Organizowanie działań związanych z zaistniałymi poważnymi zdarzeniami, przy wykorzystaniu grup operacyjno-dochodzeniowych, właściwych służb Policji oraz specjalistycznych jednostek i instytucji współdziałających z Policją.

 

13. Realizowanie poleceń dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Policji.

 

14. Współdziałanie ze służbami dyżurnymi jednostek ościennych.

 

15. Nadzór w zakresie sposobu właściwych stopnia realizacji zadań Policji w stosunku do osób przebywających na przepustkach właściwych zakładów karnych właściwych aresztów śledczych oraz w stosunku do osób, których zastosowano środek zapobiegawczy – dozór policyjny.

 

16. Planowanie, koordynowanie, nadzór nad wykonywaniem zadań w zakresie pełnienia służby konwojowej oraz współpraca w tym zakresie z innymi komórkami organizacyjnymi Komendy, Wydziałem Konwojowym KWP w Olsztynie i innymi jednostkami organizacyjnymi Policji, wymiaru sprawiedliwości lub innymi uprawnionymi organami.

 

17. Wykonywanie konwojów osób na polecenia sądów, prokuratur oraz innych uprawnionych organów administracji państwowej, na podstawie nakazu doprowadzenia lub przetransportowania.

 

18. Organizacja, wykonanie i nadzór nad działaniami Policji w zakresie pełnienia służby oraz osiąganych efektów przez policjantów służby prewencyjnej w patrolach i obchodach, badanie zakresu i sposobu realizacji zadań.

 

19. Nadzór i koordynacja w zakresie organizacji i pełnienia służby przez przewodników psów służbowych.

 

Do zadań Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym należy:

 

20. Analizowanie stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie powiatu węgorzewskiego i ocena efektywności działań podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

21. Opracowywanie i monitorowanie wdrażania kompleksowych programów poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na podstawie systematycznych analiz.

 

22. Planowanie i wykonywanie czynności zapewniających bezpieczeństwo i porządek w ruchu na drogach publicznych przez kierowanie tym ruchem, jego kontrolowanie oraz edukację obywateli, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie bezpiecznego korzystania z dróg i przeciwdziałania zagrożeniom w ruchu drogowym.

 

23. Opiniowanie wniosków o wydanie zezwolenia na wykorzystanie dróg w sposób szczególny oraz opracowywanie koncepcji, planów i koordynowanie działań związanych z zabezpieczeniem tego rodzaju wykorzystania.

 

24. Prowadzenie pilotażu transportów ponadnormatywnych oraz pojazdów objętych szczególną ochroną.

 

25. Współpraca ze Strażą Graniczną w zakresie organizowania wspólnych patroli lub innych działań ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 

26. Inicjowanie, koordynowanie i prowadzenie działań umożliwiających sygnalizowanie lub zgłaszanie Policji zdarzeń i sytuacji zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia albo porządkowi publicznemu.

 

27. Prowadzenie doskonalenia zawodowego dla policjantów służby ruchu drogowego.

 

Do zadań Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w zakresie wykroczeń, należy:

 

28. Organizowanie i wykonywanie, nadzór i kontrola działań Policji w zakresie zapobiegania i zwalczania wykroczeń oraz współdziałanie na obszarze powiatu z organami ochrony prawnej, administracji publicznej oraz organizacjami społecznymi w tym zakresie.

 

29. Realizacja postępowań w sprawach o wykroczenia.

 

30. Wykonywanie funkcji oskarżyciela publicznego w imieniu Policji.

 

31. Całościowa analiza problematyki wykroczeń i przedkładanie wniosków Kierownictwu Komendy.

 

32. Organizowanie i wykonywanie czynności w sprawach poszukiwawczych dotyczących sprawców wykroczeń.

 

33. Nadzór nad prawidłowością postępowania mandatowego.

 

Do zadań Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w zakresie, prewencji kryminalnej, zwalczania przestępczości nieletnich i patologii należy:

 

34. Bieżące analizowanie zjawisk kryminogennych oraz rozpoznanych zagrożeń przestępczością, ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk patologicznych dotyczących dzieci i młodzieży.

 

35. Prowadzenie rozpoznania przestępczości wśród nieletnich oraz realizacja postępowań w sprawach nieletnich we współdziałaniu w tym zakresie z sądem rodzinnym i innymi komórkami organizacyjnymi Komendy.

 

36. Prowadzenie bieżącej współpracy ze szkołami oraz instytucjami i organizacjami społecznymi w zakresie zapobiegania przestępczości i demoralizacji nieletnich.

37. skreślony.

 

38. skreślony.

 

Do zadań Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w zakresie służby dzielnicowych należy:

 

39. Realizacja we współdziałaniu z komórkami organizacyjnymi Komendy i innymi jednostkami Policji oraz organami samorządu terytorialnego, organizacjami i instytucjami pozarządowymi programów prewencyjnych ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w miejscach publicznych osobom zamieszkałym na terenie powiatu węgorzewskiego oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie lokalnym.

 

40. Rozpoznawanie i reagowanie na potrzeby mieszkańców, dążenie do uspołecznienia działań policyjnych.

 

41. Wykonywanie służby obchodowej na terenie działania rewiru, w tym zapobieganie i ujawnianie przestępstw.

 

42. Stałe prowadzenie rozpoznania osobowego i terenowego, określanie miejsc zagrożonych.

 

43. Współdziałanie z innymi komórkami organizacyjnymi Komendy, a zwłaszcza
z Zespołem do spraw Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii oraz Zespołem do spraw Wykroczeń w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępstw i wykroczeń oraz w celu właściwej realizacji procesu wykrywczego w całym powiecie.

 

44. Sporządzanie wywiadów środowiskowych na zlecenie innych komórek i instytucji.

 

45. Wykonywanie czynności w ramach procedury „Niebieska karta” i prowadzenie postępowań sprawdzających w sprawach związanych z przemocą w rodzinie.

 

 

§ 11

 

 

ZADANIA

JEDNOOSOBOWEGO STANOWISKA

DO SPRAW  PRASOWO - INFORMACYJNYCH

 

 

1. Tworzenie i realizacja, we współdziałaniu z komórkami organizacyjnymi Komendy i innymi jednostkami Policji oraz organami samorządu terytorialnego, organizacjami i instytucjami pozarządowymi programów prewencyjnych ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w miejscach publicznych osobom zamieszkałym na terenie powiatu węgorzewskiego oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie lokalnym.

 

2. Współpraca z mediami w zakresie realizowania polityki informacyjnej Komendanta oraz kształtowanie i prezentowanie pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie poprzez:

1) przedstawianie środkom masowego przekazu przykładów współpracy Policji ze społeczeństwem przyczyniających się do zwalczania i ograniczania zjawisk kryminogennych,
2) prezentowanie osiągnięć Komendy w zakresie wykrywania i ścigania sprawców przestępstw, mogących stanowić przedmiot zainteresowania społecznego,
3) promowanie inicjatyw i przedsięwzięć służących zwalczaniu przestępczości oraz poprawie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

4) Analizowanie materiałów dotyczących funkcjonowania Policji zamieszczanych w mediach, reagowanie oraz zapobieganie nieuzasadnionej krytyce, zgodnie z zasadami prawa prasowego.

5) Prowadzenie przedsięwzięć zmierzających do popularyzowania wiedzy o skutecznych metodach i środkach zapobiegania przestępczości.

6) Koordynowanie działań komendy w ramach programu „Razem Bezpieczniej” i programu „Niebieska karta” oraz w programie pomocy ofiarom przestępstw – nadzorowanie w tym zakresie czynności wykonywanych przez inne komórki prewencji.

 

 

§ 12.

 


ZADANIA
ZESPOŁU DO SPRAW DYSCYPLINARNYCH, KADR I SZKOLENIA



Do zadań Zespołu należy:

 

1) obsługa kadrowa policjantów i pracowników w zakresie zastrzeżonym dla Komendanta Powiatowego Policji;

 

2) realizowanie zadań w zakresie tworzenia i doskonalenia struktur organizacyjnych    i regulaminów Komendy i podległych jednostek organizacyjnych Policji, w tym   prowadzenie i dokonywanie zmian w etatach;

 

3) prowadzenie ewidencji, statystyki i sprawozdawczości w zakresie spraw kadrowych;

 

4) opracowywanie wniosków oraz projektów decyzji administracyjnych w sprawach osobowych Komendanta;

 

5) realizowanie zadań związanych z doborem do służby w Policji w zakresie określonym przez obowiązujące przepisy;

 

6) wdrażanie polityki kadrowej Komendanta;

 

7) przygotowywanie decyzji administracyjnych Komendanta w sprawach dotyczących stosunku służbowego policjantów;

 

8) dokonywanie okresowych analiz stanu dyscypliny i wydarzeń nadzwyczajnych
w służbie;

 

9) koordynacja i sprawowanie nadzoru nad przebiegiem szkolenia i doskonalenia zawodowego policjantów i pracowników Komendy;

 

10) współdziałanie z Wydziałem Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie;

 

11) prowadzenie, koordynacja i nadzór nad postępowaniami wyjaśniającymi, skargowymi i dyscyplinarnymi;

 

12) przyjmowanie, rozpatrywanie, załatwianie skarg i wniosków należących do właściwości Komendanta oraz ich rejestrowanie w systemie informatycznym „SKARGA”;

 

13) współdziałanie z Wydziałem Kontroli Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, oraz stosownie do potrzeb, z prokuraturą i innymi organami państwowymi i samorządowymi;

 

14) wykonywanie czynności kontrolnych, zleconych przez Komendanta lub jednostkę nadrzędną.

 

§ 13.

 


ZADANIA
ZESPOŁU DO SPRAW ADMINISTRACYJNO - GOSPODARCZYCH

 


Do zadań zespołu w szczególności należy:

 

1) wykonywanie zadań z zakresu gospodarki finansowej i materiałowej w ramach określonych przez dysponenta środków budżetu państwa;

 

2) sporządzanie list dodatkowych należności pracownikom Policji, policjantom i emerytom, wystawianie zaświadczeń o wynagrodzeniu;

 

3) prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości w zakresie środków otrzymanych z KWP w formie akredytywy;

 

4) kontrola pod względem formalno-rachunkowym i merytorycznym faktur za usługi, dostawy i zakupy i przekazywanie ich do Wydziału Finansów Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie;

 

5) współpraca i współdziałanie w zakresie szeroko rozumianej problematyki finansowej z Głównym Księgowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie;

 

6) przygotowywanie przepisów i decyzji administracyjnych w sprawach należących do właściwości komórki;

 

7) dokonywanie okresowych analiz realizacji budżetu Komendy w zakresie zleconym przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie;

 

8) sporządzanie deklaracji ZUS-owskich dla Wydziału Finansów Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie;

 

9) zabezpieczenie materiałowe w niezbędnym zakresie w następujących działach gospodarki: mundurowej, żywnościowej, kryminalistycznej, uzbrojenia, maszyn, urządzeń i materiałów biurowych, druków, ochrony przeciwpożarowej oraz specjalnych środków chemicznych, sprzętu kwaterunkowego i gospodarczego i prowadzenie ewidencji ilościowej w tym zakresie;

 

10) prowadzenie w niezbędnym zakresie spraw związanych z gospodarką transportową, w tym:

     a) prowadzenie kontroli i nadzoru nad pojazdami służbowymi,
b) prowadzenie ewidencji ilościowej materiałów pędnych, smarów i części zamiennych,
c) rozliczanie kierowców z materiałów pędnych oraz sporządzanie okresowych sprawozdań,
d) czuwanie nad sprawnością techniczną pojazdów;

 

11) organizowanie bieżącej konserwacji obiektów, sprzętu kwaterunkowego i gospodarczego;

 

12) prowadzenie ewidencji sprzętu łączności;

 

13) sporządzanie okresowych sprawozdań i informacji;

 

14) utrzymanie w czystości posesji Komendy i utrzymanie w sprawności i konserwacja urządzeń;

 

15) utrzymanie czystości w budynkach Komendy.

 

 

§ 14.

 


ZADANIA

JEDNOOSOBOWEGO STANOWISKA

DO SPRAW OCHRONY INFORMACJI NIEJAWNYCH

 

 

Do zadań Jednoosobowego Stanowiska do spraw Ochrony Informacji Niejawnych należy:

 

1) prowadzenie kontroli ochrony informacji niejawnych oraz przestrzeganie przepisów o ochronie informacji niejawnych w Komendzie;

 

2) prowadzenie kancelarii tajnej w Komendzie;

 

3) szkolenie policjantów i pracowników cywilnych w zakresie informacji niejawnych;

 

4) koordynacja oraz prowadzenie nadzoru nad czynnościami w zakresie fizycznej ochrony obiektów;

 

5) zapewnienie ochrony informacji niejawnych, w tym w systemach i sieciach teleinformatycznych przed nieuprawnionym ich ujawnieniem;

 

6) organizowanie zgodnego z przepisami o ochronie informacji niejawnych obiegui przechowywania tych informacji, uniemożliwiającego zapoznanie się z ich treścią osób nieupoważnionych;

 

7) prowadzenie ewidencji dokumentów i sprawozdawczości w zakresie ochrony informacji niejawnych;

 

8) prowadzenie postępowań sprawdzających wobec policjantów, pracowników Policji oraz kandydatów do służby lub pracy w Policji;

 

9) dokonywanie okresowych kontroli sposobu przechowywania i obiegu informacji niejawnych, przedkładanie ustalanych wniosków Komendantowi;

 

10) prowadzenie zbiorów archiwalnych Komendy i nadzór nad właściwym przygotowywaniem materiałów do składnicy archiwalnej przez komórki organizacyjne Komendy oraz brakowanie akt.

 

 

§ 15.

 


ZADANIA
JEDNOOSOBOWEGO STANOWISKA DO SPRAW PREZYDIALNYCH



Jednoosobowe Stanowisko do spraw Prezydialnych realizuje zadania w zakresie:

 

1) obsługi sekretarsko-biurowej Komendanta oraz jego I Zastępcy;

 

2) gromadzenia, ewidencjonowania oraz dystrybucji zbiorów aktów prawnych jawnych;

 

3) obsługi korespondencji bieżącej związanej z obiegiem dokumentów jawnych w Komendzie;

 

4) realizacji innych zadań służbowych zleconych przez Komendanta oraz inne uprawnione organy, a także wynikające ze współpracy z innymi komórkami organizacyjnymi Komendy i podmiotami pozapolicyjnymi;

 

5) przyjmowania, rejestrowania i prowadzenia dystrybucji przesyłek poczty specjalnej oraz poczty zwykłej;

 

6) prowadzenie i organizowanie szkoleń dla pracowników z zakresu obiegu dokumentacji oraz jej archiwizowania;

 

7) przygotowywania oraz nadzoru nad przekazywaniem jednostki organizacyjnej oraz stanowisk w Komendzie.

 

 

§ 16.

 

 

ZADANIA
ZESPOŁU DO SPRAW INFORMATYKI

 

 

Do zadań realizowanych przez Zespół ds. Informatyki w szczególności należy:

 

1) całość zagadnień związanych z rejestracją kryminalną;

 

2) gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji otrzymanych z komórek organizacyjnych;

 

3) sporządzanie statystyki przestępczości;

 

4) sporządzanie dla kierownictwa jednostki opracowań i analiz spełniających rolę informatyczną;

 

5) prowadzenie rejestrów postępowań przygotowawczych, czynności sprawdzających;

 

6) sprawdzanie i przekazywanie do KWP w Olsztynie druków statystycznych i innych sporządzanych w postępowaniach przygotowawczych;

 

7) wprowadzanie danych do sieci informatycznej KWP;

 

8) sporządzanie okresowych analiz, informacji i sprawozdań;

 

9) wykonywanie typowań i analiz na potrzeby użytkowników jednostki;

 

10) wykonywanie podstawowych instalacji oprogramowania, konserwacji sprzętu informatycznego w jednostce;

 

11) współpraca z Wydziałem Informatyki KWP w zakresie określania potrzeb jednostki w zakresie wyposażenia w sprzęt informatyki;

 

12) nadzór nad legalnością oprogramowania zainstalowanego w służbowym sprzęcie informatycznym, udzielanie pomocy jego użytkownikom w usuwaniu awarii i błędów zakłócających jego funkcjonowanie.

 

 

§ 17.

 

 

1. W Komendzie poza komórkami organizacyjnymi wymienionymi w strukturze organizacyjnej funkcjonuje nieetatowa służba podległa i nadzorowana przez Komendanta, wykonująca zadania w zakresie: bezpieczeństwa i higieny służby i pracy, ochrony przeciwpożarowej, realizacji spraw mobilizacyjno – obronnych.

 

2.     Zadania w zakresie służby bhp realizowane są przez wyznaczonego policjanta lub pracownika Policji albo przez osobę spoza jednostki Policji której zlecono wykonywanie tych zadań na rzecz Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie.  Do zadań na tym stanowisku należy:


1) stałe czuwanie nad przestrzeganiem ogólnych i szczegółowych przepisów bhp oraz nad stosowaniem przewidzianych w tych przepisach środków zapobiegających wypadkom przy pracy (chorobom zawodowym),
2) dokonywanie kontroli oraz analizy stanu bhp i przyczyn powodujących wypadki, przedkładanie ustalonych spostrzeżeń i wniosków Komendantowi,
3) prowadzenie rejestru i sprawozdawczości w zakresie wypadków oraz prowadzenie postępowań powypadkowych według obowiązujących przepisów.

 

3. Zadania w zakresie służby ochrony przeciwpożarowej realizowane są przez wyznaczonego policjanta lub pracownika Policji albo przez osobę spoza jednostki Policji której zlecono wykonywanie tych zadań na rzecz Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie.  Do zadań służby ochrony przeciwpożarowej należy:


1) stałe czuwanie nad przestrzeganiem ogólnych i szczegółowych przepisów p-poż., oraz nad stosowaniem przewidzianych w tych przepisach środków zapobiegających pożarom,

     2) opracowanie instrukcji i regulaminów wewnętrznych dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego,

    3) dokonywanie kontroli, przeglądów oraz analizy stanu p-poż., przedkładanie ustalonych wniosków Komendantowi Powiatowemu Policji.

 

4. Zadania w zakresie prowadzenia spraw mobilizacyjnego rozwinięcia jednostki realizowane są przez wyznaczonego policjanta lub pracownika Policji albo przez osobę spoza jednostki Policji, której zlecono wykonywanie tych zadań na rzecz Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie. Do zadań z tego zakresu należy:

 

1) planowanie i koordynowanie przygotowań obronnych Komendy oraz współdziałanie w tym zakresie z właściwymi organami administracji publicznej i wojskowej,

2) nadzór i planowanie nad gospodarką materiałowo – techniczną wynikłą mobilizacyjnego rozwinięcia jednostki,

3) przygotowywanie planu działania Komendanta w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny,

5) koordynacja realizacji zadań nałożonych w związku z wprowadzeniem stanu wojennego,

6) udział w kontrolach prowadzonych przez uprawnione policyjne zespoły kontrolne,

7) opracowywanie planów zarządzania kryzysowego w tym: 
a) przygotowywanie i wdrażanie rozwiązań usprawniających proces kierowania
działaniami w czasie prowadzenia operacji policyjnych;

b) analiza sytuacji oraz określenie zadań dla poszczególnych uczestników zaangażowanych w operację.

 

5. Funkcjonariusze lub pracownicy Policji wyznaczeni do realizacji zadań wymienionych w ust. 1-3 wykonują czynności zgodnie z zakresami czynności, uprawnień i odpowiedzialności określonymi w odrębnych przepisach.

 

 

§ 18.

 

 

1.     W Komendzie poza komórkami organizacyjnymi wymienionymi w strukturze organizacyjnej funkcjonują nieetatowe grupy:


1) Nieetatowy Pododdział Policji wykonujący zadania w zakresie:


a) dokonywania zatrzymań niebezpiecznych przestępców w różnych sytuacjach i warunkach,

b) konwojowania niebezpiecznych przestępców,
c) wstępnych działań związanych z: pościgiem za niebezpiecznymi przestępcami, uprowadzeniem osób, groźbą dokonania podpalenia, dokonaniem lub groźbą dokonania zabójstwa, innymi niebezpiecznymi interwencjami;


2) Nieetatowa Grupa Rozpoznania Minerskiego wykonująca zadania w zakresie:


a) wykrywania materiałów wybuchowych i broni palnej w miejscach lub obiektach, w których zgłoszono podłożenie materiałów wybuchowych,
b) zabezpieczenia ujawnionych materiałów wybuchowych,
c) zabezpieczenie terenu lub obiektów, gdzie zgłoszono lub ujawniono podłożenie materiałów wybuchowych.

 

2. Policjanci zostają członkami grup za ich zgodą i po odpowiednim do zakresu wykonywania zadań przeszkoleniu.

 

 

ROZDZIAŁ V

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE

 

 

§ 19.

 

 

Kierownicy komórek Komendy Powiatowej, o których mowa w rozdz. II § 5 niniejszego regulaminu, w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie regulaminu zaktualizują lub opracują zakresy zadań komórek organizacyjnych i opisy pracy na poszczególnych stanowiskach.

 

 

§ 20.

 

 

Zakresy zadań, o których mowa w § 19, po zatwierdzeniu przez Komendanta Wojewódzkiego Policji, przechowywane są u kierowników komórek organizacyjnych, a drugi egzemplarz w Sekretariacie Komendy Powiatowej Policji.

 

 

§ 21.

 

 

Kierownicy komórek organizacyjnych Komendy, o których mowa w rozdz. II § 5 niniejszego regulaminu sporządzą indywidualne opisy stanowisk dla podległych policjantów i pracowników. Z indywidualnymi opisami pracy na stanowiskach policjanci oraz pracownicy podejmujący służbę lub pracę w komórkach organizacyjnych Komendy powinni zostać zapoznani nie później niż w ciągu 14 dni od rozpoczęcia przez nich służby lub pracy.

 

 

§ 22.

 

 

Karty opisu stanowiska pracy należy sporządzić w trzech egzemplarzach. Jeden z nich stanowi załącznik do „Zakresu zadań" komórki organizacyjnej Komendy, drugi - jest w posiadaniu policjanta lub pracownika, którego dotyczy, a trzeci przechowywany jest w aktach osobowych.

 

 

§ 23.

 

 

1. Policjanci są zobowiązani do noszenia przepisowego umundurowania
i wyposażenia w czasie pełnienia służby, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obowiązek ten nie ma zastosowania w przypadkach określonych w odrębnych przepisach.

 

2. Rozkład czasu służby policjantów określają odrębne przepisy.

 

3. Służba i praca w Komendzie w dniach od poniedziałku do piątku rozpoczyna się o godz. 7:30 i kończy o godz. 15:30. Powyższe nie dotyczy służby lub pracy wykonywanej w systemie zmianowym. W uzasadnionych przypadkach Komendant może wyznaczyć inne godziny służby lub pracy, jeżeli nie jest to sprzeczne z dobrem służby.

 

4. Policjanci i pracownicy są zobowiązani każdego dnia do potwierdzenia, w przeznaczonych do tego celu ewidencjach, rozpoczęcia służby i pracy lub przerwania służby i pracy z przyczyn służbowych lub osobistych za zgodą bezpośredniego przełożonego.

 

5. Pobyt policjanta lub pracownika w pomieszczeniach Komendy po czasie służby lub pracy, wymaga uzgodnienia z bezpośrednim przełożonym oraz powinien być  zgłoszony służbie dyżurnej Komendy  i odnotowany w stosownej dokumentacji.

 

 

§ 24.

 

 

1. Komendant Powiatowy Policji w Węgorzewie przyjmuje skargi i wnioski od obywateli w każdy poniedziałek w godzinach od 12:00 do 17:00, a od wtorku do piątku w godzinach 12:00 - 15:30.

 

2. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie przyjmuje skargi od obywateli w każdy poniedziałek w godzinach od 14:00 do 17:00.

 

3. Zespół II do spraw Skarg i Wniosków Wydziału Kontroli Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w każdy poniedziałek w godzinach od 7:30 do 17:00, a od wtorku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.

 

4. Informacja o tym znajduje się w holu Komendy.

 

 

ROZDZIAŁ VI

PRZEPISY KOŃCOWE

 

 

§ 25.

 

 

Kierownicy komórek Komendy Wojewódzkiej spowodują niezwłoczne zapoznanie podległych policjantów i pracowników z postanowieniami niniejszego Regulaminu.

 

 

§ 26.

 

 

Traci moc regulamin Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie z dnia 1 listopada   2006 r.

 

 

§ 27.

 

 

Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania przez Komendanta Powiatowego Policji w Węgorzewie w porozumieniu z Komendantem Wojewódzkim Policji w Olsztynie.

 

 

 

 

do góry